Przejdź do treści
Ryszard Ćwirlej, przewodniczący Jury, z nominowanymi książkami

Rafał Glina, Michał Zgajewski oraz duet Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak zawalczą o Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego Kryminalny Debiut Roku 2024 oraz Nagrodę dla Redaktora ufundowaną przez dyrektor Książnicy Danettę Ryszkowską-Mirowską. Podczas konferencji prasowej poznaliśmy tytuły książek nominowanych do obu nagród. Do konkursu zgłoszono 23 debiutanckie kryminały. 

Jury czwartej edycji festiwalu Debiutów i Premier Kryminalnych Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze ogłosiło nominacje do nagrody Kryminalny Debiut Roku 2024. Spośród zgłoszonych 23 kryminałów wybrano książki: „Jednorożec” Rafała Gliny„Strażnik jeziora” Michała Zgajewskiego oraz „Baldur. Wyspy Białego Słońca” autorstwa duetu Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak. Ogłoszono też, że zagraniczną gwiazdą festiwalu będzie szwedzki mistrz kryminału Johan Theorin, laureat m.in. Szklanego Klucza, który jest „skandynawskim oscarem” literatury kryminalnej, a wcześniej otrzymali go m.in. Jo Nesbø, Henning Mankell i Stieg Larsson. Na festiwalu zostanie też przyznana, jedyna w Polsce Nagroda dla Redaktora zwycięskiej książki.

Nominowanych autorów i ich książki wybrało Jury w składzie: Przewodniczący Ryszard Ćwirlej – jeden z najlepszych, polskich autorów kryminałów, Agata Koss-Dybała – redaktorka Radia Lublin, reportażystka i twórczyni „Kryminalnych Czwartków”, Georgina Gryboś-Szczepanik – dziennikarka Radia Kraków Kultura, znana w Internecie jako “Literacka Kavka” oraz dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK, literaturoznawca w Katedrze Antropologii Literatury i Nowych Mediów.

Nominacje

Michał Zgajewski „Strażnik jeziora” (Wydawnictwo Agora)

Zgajewski wprowadza na scenę polskiego kryminału nowego śledczego – Norberta Krzyża. Utrzymany w konwencji nastrojowego kryminału noir „Strażnik Jeziora” to pierwsza część serii z tym bohaterem. Akcja powieści osadzona jest w Beskidzie Żywieckim. Podgórska miejscowość, słowiańska mitologia i detektyw o ciętym języku oraz talencie do pakowania się w kłopoty.

Norbert Krzyż zawalił sprawę. Został wynajęty do poszukiwań zaginionej nastolatki, a potem zbagatelizował jedyny obiecujący trop: opublikowaną w chwili zniknięcia dziewczyny grafikę z wizerunkiem słowiańskiego demona – Topielicy. Niedługo później ciało zamordowanej Emilii zostaje odnalezione pod powierzchnią Jeziora Żywieckiego. Podejrzenia padają na Alana Węglarza, rzekomego chłopaka nastolatki i muzyka metalowej kapeli, która w swojej twórczości czerpie ze słowiańskiej mitologii. Problem w tym, że Węglarz też przepadł. Jego rodzice zwracają się do Krzyża z prośbą o pomoc w odnalezieniu i oczyszczeniu syna z zarzutów. Powodowany wyrzutami sumienia detektyw przyjmuje zlecenie. 

Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak „Baldur. Wyspy Białego Słońca” (Empik Go)

Rzadko się zdarza w polskim kryminale, by akcja powieści toczyła się w Skandynawii i Polsce. Baldur Ingvar Pétursson, 34-letni dziennikarz mieszkający w Reykjaviku, jest świadkiem potwornej zbrodni, którą nagrywa telefonem. W chwili, gdy umieszcza nagranie w sieci, jego życie się sypie. Wracają do niego pytania, na które odpowiedzi są ukryte w końcówce lat 90. w… Polsce. Czy historia sprzed dwudziestu lat z niewielkiej wsi Strugi w Beskidzie Niskim gdzieś pod słowacką granicą może mieć wpływ na to, co dzieje się obecnie w Islandii? Morderstwo dziecka i zaginięcie przyjaciela na Grenlandii, trudne relacje w związku i tragiczna historia rodziny Grabskich łączą się w mroczną, pełną niepokoju opowieść o zbrodni i karze oraz poszukiwaniu własnej tożsamości.

„Baldur” to znakomity thriller psychologiczny autorstwa Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka, pisarzy od lat mieszkających na Islandii. Pierwszy tom rozgrywa się na „wyspie białego słońca” oraz przy polsko-słowackiej granicy. Rok 1998 i 2019 stapiają się w mroczną, brutalną historię o wyzwoleniu, która długo nie da o sobie zapomnieć.

Rafał Glina „Jednorożec” (wydawnictwo magazynu „Zwierciadło”)

„Jednorożec” to pierwszy tom serii z podkomisarzem Jackiem Okońskim. Śledczy wkracza na scenę po tym, jak w Suchaniu, niewielkim miasteczku w województwie zachodniopomorskim, zostaje uduszona kobieta. Szybko okazuje się, że dochodzenie nie będzie proste. Mąż, na początku główny podejrzany, ma alibi. Zeznania dwójki świadków, którzy widzieli rzekomego sprawcę, niczego nie ułatwiają. Morderca był na tyle skrupulatny, że nie zostawił żadnych śladów – poza włosem. 

Śledztwo jeszcze na dobre się nie zaczęło, kiedy w Reczu, kolejnym miasteczku leżącym przy drodze krajowej nr 10, w podobny sposób zostaje popełnione morderstwo. Podkomisarz Okoński jedzie tam, pomimo że sprawą zajmują się lokalne władze. Wszystko się zgadza: uduszenie, okaleczenie, włos, imię kobiety. Mężczyzna odkrywa jednak pewną rzecz. Włos pozostawiony na miejscu poprzedniej zbrodni nie należy do kolejnej ofiary, a do jej koleżanki. Czy to coś znaczy? Czy Okońskiemu uda się rozwikłać zagadkę? Czy to już ostatnie przestępstwo? 

Laureatów poznamy 5 kwietnia w Toruniu w Dworze Artusa podczas uroczystej gali wręczenie nagród Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze.