Przejdź do treści
Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski

Miłoszewski jest posiadaczem jednej z największych „galerii” nagród wśród polskich pisarzy kryminałów. Rodowity Warszawiak, zaczynał jako dziennikarz w „Super Expressie”, w którym pisał reportaże z sal sądowych. Pomiędzy 2003 a 2008 związał się z „Newsweekiem”, gdzie pisał o grach komputerowych, których jest miłośnikiem i znawcą.

Literacko zadebiutował w 2004 na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela” Potem poszło z górki. Rozpoczął współpracę z wydawnictwem W.A.B., które opublikowało wszystkie jego książki. Każdy z tytułów autorstwa Miłoszewskiego ukazał się za granicą. Tłumaczone były m.in. na angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, hebrajski, japoński, włoski czy hiszpański. Angielskie i amerykańskie wydanie „Uwikłania” oraz „Ziarna prawdy” zostało dostrzeżone przez pismo branżowe „Publishers Weekly” i docenione prestiżową, tzw. „starred review”.

Wśród nagród Miłoszewskiego znajdują się: Paszport „Polityki” w kategorii „Literatura 2014”. Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej za “Uwikłanie” (2012) i „Ziarno prawdy” (2011) oraz Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana za całokształt twórczości (2020). Kolejne to Bestseller Empiku w kategorii „Literatura polska”, za najlepiej sprzedającą się powieść roku 2013 dla powieści „Bezcenny”, za rok 2015 za „Gniew” i za rok 2017 za „Jak zawsze”. Róże Gali w roku 2015 za powieść „Gniew” i w roku 2018 za „Jak zawsze”. na koncie Miłoszewskiego znalazł się też tytuł „Książka Roku 2017” dla powieści “Jak zawsze” w kategorii „Literatura piękna”, wybrana przez czytelników patronującego naszemu festiwalowi portalu LubimyCzytać.

Są też laury zagraniczne. Nominacja do francuskiej Prix SNCF du polar (2014) za „Uwikłanie” (przekład franc. jako „Les impliqués”) oraz, za tę samą powieść, nominacja do Prix du Polar Européen (także Francja). „Uwikłanie” zdobyło też nominację do Grand Prix des Lectrices de Elle – nagrody literackiej czytelników francuskiego wydania miesięcznika „Elle” oraz nominację do Le Prix du Livre européen/European Book Prize za powieść „Ziarno prawdy” (2015).

Proza Miłoszewskiego doczekała się kilku ekranizacji. W 2010 Jacek Bromski zrealizował filmową adaptację „Uwikłania”, a „Ziarno prawdy” zekranizował Borys Lankosz (scenariusz do tej ekranizacji napisał wspólnie z Zygmuntem Miłoszewskim). W 2015 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu kryminalnego „Prokurator” według scenariusza Braci Miłoszewskich (Zygmunta i Wojciecha). Serial zdobył nagrodę Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny.